Kicsit könnyedebb téma, politika nélkül :)
Láttam egy érdekes bejátszást, amelyben egy riporter megállít egy fiatalembert, és megkérdezi, tudja-e mi történt október hatodikán (évszám és helyszín nélkül). Az illető zavarba jön, nem tudja, és gyorsan távozik.
A vitaműsorban , amelyben a bejátszás szerepelt, a résztvevők egyértelműen elítélően nyilatkoztak a megkérdezett műveltségéről, az oktatásról, és általában szörnyülködtek.
Bevallom, én tippeltem az aradi vértanúk kivégzésére, de nem voltam benne biztos. Nosza felkerestem Wiki-t, a legokosabb barátnőmet. Így válaszolt: http://en.wikipedia.org/wiki/October_6
Megszámoltam, negyven fontos esemény található itt felsorolva, a születésnapok nélkül.
A dolog érdekessége, hogy szerintem sem a vitaműsor résztvevői, sem a riporter nem lettek képesek tizenötöt felsorolni ezek közül, pedig Lengyelország megszállásának befejezte nem biztos, hogy kevésbé fontos, mint ami Magyarországon 1849-ben történt. Nyilván számunkra ez a legkiemelkedőbb, de a kérdés pontatlan, helyes válasz lett volna rá az is, hogy „ettem egy szuper fagylaltot”.
Önmagában ezzel nem foglalkoztam volna külön bejegyzésben, ám nem sokkal később megnéztem az új Star Trek filmet (amit egyébként csak ajánlani tudok mindenkinek), és - remélem csak - a szinkronban megütötte a fülemet egy durva hiba: A Vulkánon tanulnak a gyerekek, jópofa tangömbökben ülve, és kérdésekre válaszolnak.
-A gömb térfogata?
-Négy harmad Pi szorozva r négyzettel. (Kétszer hangzik el.)
(Kis segítség annak, akinek nem egyértelmű, hogy mi a gond: http://www.bethlen.hu/matek/mathist/forras/Gomb_terfogata.htm)
Ebből két dolog következhet:
1) A Vulkánon, ahol mindent a logikának rendelnek alá, nincsenek tisztában vele, hogy három dimenziós világban élnek - legalább is a teret tekintve -, így bármely térbeli test térfogatát meghatározó képletben három szabad változónak kell megjelennie, amennyiben pedig ezek egybe esnek (kocka, gömb), úgy annak harmadik hatványon, köbre emelve kell szerepelnie. (Persze lehet, hogy a vulkániak ennyire egysíkúak - szó szerint.)
2) Egy egész stáb, és mindenki, aki elfogadta, megvette a szinkront, ennyire figyelmetlen, illetve fogalma sincs alapvető matematikai, fizikai összefüggésekről. (Persze lehet, hogy ennyire egysíkúak.)
Véleményem szerint könnyen adható felmentés bárkinek, akin egyik, vagy másik (esetleg mindkettő) kérdés kifogott volna. Az emberek nagy többsége gimnázium után nem gondolkodik ilyesmiken. Egyszerűen semmi szükségük rá.
Viszont egyszer érdemes lenne leülnünk, hogy meghatározzuk, mi is tartozik bele az alapműveltségbe.
Ugyanis legtöbbször pejoratív környezetben hallom ezt a fogalmat használni: „Ez az alapműveltség része”.
Főleg humán oldalról érzékelem ezt, valószínűleg, mert megáll a fejemen a sör (kocka vagyok) - nyilván mindkét irányban igaz.
Ám ha valaki megkérdi mikor volt a mohácsi vész, az kapásból elmondja Newton törvényeit is, vagy legalább, hogy hányra kéne gondolni? Robespierre-ből következik Buñuel ismerete? Ha tudom, mi az a major hetes, akkor tudok telepíteni egy programot a számítógépemre, vagy, ha láttam Dalí képeit, akkor képes vagyok szemléltetni az Otto-motor működését?
Márpedig bármelyik lehetne az alapműveltség része, és amennyiben valaki, csak egyetlen beválogatott témában is járatlan, máris megróható - vétkes hiányos műveltségben, háromtól öt rosszalló pillantással büntetendő.
Mivel a válogatás objektíve kivitelezhetetlen, és a frissítéssel is gondban lennénk, javaslom, töröljük ezt a fogalmat, és alázattal meghajolva saját tudatlanságunk előtt, engedjük meg embertársainknak, hogy tájékozatlanok legyenek :D